Menu
Kontakt Szukaj
Wskazówki ułatwiające przyzwyczajenie się do protezy zębowej

Wskazówki ułatwiające przyzwyczajenie się do protezy zębowej

  • Pierwszy miesiąc z „trzecimi zębami”
  • Jedzenie i picie – 8 wskazówek
  • Mówienie z protezą zębową – 7 wskazówek

Młodszy wygląd, nieskrępowany śmiech i bezproblemowe żucie – dobrze zamocowana proteza zębowa niesie ze sobą wiele korzyści. Przyzwyczajenie się do protezy zębowej wymaga to trochę czasu i cierpliwości.

To zupełnie normalne, że początkowo obawiasz się mówić i jeść – przecież masz w ustach obce ciało. W tym momencie chodzi o jak najszybsze przezwyciężenie tego uczucia. Ważne: mocuj i noś protezę przez cały czas, wówczas błona śluzowa jamy ustnej nabierze większej odporności, a podniebienie i szczęka pozostaną aktywne.

Nie martw się: dasz radę! Przecież udało się to już wielu milionom ludzi! Żadna osoba postronna nie musi wiedzieć, że masz protezę zębową. Dzięki dobremu mocowaniu możesz zachowywać się normalnie i cieszyć się pewnością siebie! 

Pierwszy miesiąc z „trzecimi zębami”

Dzień 1:

Nowa proteza zębowa może być wyzwaniem. Będzie Ci łatwiej, jeśli na początku zrezygnujesz z trudnych do gryzienia potraw i będziesz spożywać miękkie pokarmy, które są delikatne dla dziąseł.

Dzień 2 – 14:

Zwiększony przepływ śliny i lekkie odciski w trakcie przyzwyczajania się jamy ustnej do protezy są normalne. Odciski można złagodzić poprzez przepłukiwanie ciepłą osoloną wodą. W przyzwyczajeniu się do protezy zębowej pomoże również Protefix żel kojąco-regenerujący do dziąseł. Proces gojenia trwa nieco dłużej, jeśli nosisz pełną protezę lub jeśli zęby zostały usunięte niedawno.

Dzień 15 – 29:

Powoli przyzwyczajasz się do uczucia obcego ciała w ustach, ale nadal ćwiczysz mowę i jedzenie z protezą zębową. Odciski stają się coraz mniejsze, a ślinotok się zmniejsza. Jest to dobry moment na wypróbowanie środka mocującego, który poprawia dopasowanie protezy i komfort noszenia. 

Dzień 30:

Udało się! Cały miesiąc z protezą zębową! Dzisiaj możesz pozwolić sobie na coś naprawdę smacznego. Jednak nawet jeśli już niedługo będziesz traktować protezę jako część siebie, nie zapominaj o regularnej kontroli swoich nowych zębów przez lekarza dentystę!

Jedzenie i picie – 8 wskazówek

Wielu pacjentów ma obawy co do tego, jak wygląda jedzenie i picie z protezą zębową. Czy „trzecie zęby” osadzone są prawidłowo i mogę normalnie gryźć, czy jednak powinienem wybrać bardziej miękkie potrawy? 

Odpowiedzi na te pytania zależą od wielu czynników. Ważne jest, jaki materiał został użyty do wykonania protezy zębowej oraz to czy jest ona całkowita czy częściowa. 

W pierwszym okresie noszenia protezy zębowej podczas żucia możesz odczuwać niewielki dyskomfort. Doświadczenia smakowe mogą okazać się ograniczone lub zmienione, ponieważ nerwy smakowe podniebienia są częściowo przykryte płytką podniebienną protezy. W krótkim czasie zmysł smaku przystosowuje się jednak do nowej sytuacji, a Twoje ulubione dania będą z pewnością smakowały równie dobrze jak poprzednio.

8 wskazówek dotyczących jedzenia z protezą zębową:

  • Podczas żucia należy równomiernie obciążać szczękę, tzn. nie żuć z jednej strony, aby proteza była równomiernie dociskana i nie zsuwała się.
  • Podczas gryzienia używaj kłów i zębów trzonowych. 
  • Zachowaj ostrożność podczas spożywania gorących potraw i napojów. Górna proteza szczękowa przykrywa część podniebienia, dlatego temperatura gorących potraw jest odczuwalna dopiero w gardle.
  • Na początku należy unikać jedzenia bułek, jabłek i tzw. wyrywaczy plomb.
  • Nie zaleca się spożywania dań bardzo zimnych lub mocno przyprawionych.
  • Należy spożywać raczej miękkie, łatwe do pogryzienia potrawy, które nie podrażniają wrażliwej śluzówki jamy ustnej.
  • Resztki jedzenia często zalegają pod protezą. W związku z tym na początku należy unikać twardych artykułów spożywczych, takich jak: orzechy, ziarna lub sałatki z surowych warzyw.
  • Aby zapobiec tworzeniu się odcisków bądź podrażnień należy pamiętać, by już od samego początku dokładnie czyścić protezę.

Mówienie z protezą zębową – 7 wskazówek

Ze względu na ciało obce w jamie ustnej mówienie jest na początku utrudnione. W rzeczywistości formowanie dźwięku stanowi złożoną grę wielu mięśni, które z biegiem lat optymalnie się do siebie dopasowały. Oczywiście te sekwencje ruchowe muszą przede wszystkim dostosować się do sytuacji uwzględniającej protezę zębową. Ale nie martw się, ludzki aparat mowy jest w stanie szybko przystosować się niezależnie od wieku. 

Na początku głoski syczące brzmią dziwnie, a wymowa takich zgłosek jak „p”, „pf” może być utrudniona. Jednak również w tym przypadku obowiązuje zasada: ćwiczenie czyni mistrza! Im częściej mówisz i czytasz na głos z założoną protezą, tym szybciej nauczysz się ponownie wyraźnej wymowy. Czytaj na głos artykuły w gazetach i poproś rodzinę lub przyjaciół, by byli w tym czasie Twoimi pierwszymi słuchaczami. W krótkim czasie nauczysz się mówić tak płynnie i zrozumiale, jak wcześniej.

Niektórzy użytkownicy protez zębowych inaczej postrzegają na początku swój własny głos. Ma to związek ze zmianą przenoszenia dźwięków w obszarze kości szczęki i czaszki. W rzeczywistości jednak głos brzmi tak samo. Podczas mówienia z założoną protezą mogą również występować „chrupiące” bądź „klikające” odgłosy – nie musisz się nimi przejmować, tego rodzaju dźwięki najczęściej pozostają niezauważone przez innych ludzi.

7 wskazówek dotyczących mówienia z protezą zębową:

  • Przed mówieniem zaleca się mocno docisnąć zęby do siebie. Zapewnia to prawidłowe dopasowanie protezy.
  • Bezpośrednio przed rozpoczęciem mówienia przełknij ślinę – niektóre osoby w trakcie przyzwyczajania do protezy mogą cierpieć na nadmierną produkcję śliny. 
  • Aby czuć się bezpieczniej, możesz ćwiczyć mówienie przed lustrem. Zobaczysz, że osoby postronne nie zauważą żadnej różnicy.
  • Jeśli nadal nie masz pewności siebie podczas mówienia, mów po prostu trochę wolniej – dzięki temu łatwiej będzie Ci przyzwyczaić się do nowych ruchów.
  • Mów spokojnie do siebie lub czytaj na głos różne teksty. W ten sposób wyćwiczysz wymowę i pozbędziesz się strachu przed trudnymi słowami. 
  • Poproś zaufaną osobę o szczerą opinię na temat Twojej wymowy lub brzmienia poszczególnych słów. Umożliwi Ci to poprawę wymowy.  
  • W przypadku problemów możesz oczywiście zasięgnąć porady logopedy. Skontaktuj się w tej sprawie ze swoim lekarzem dentystą.