Prawidłowa higiena ruchomych protez zębowych zapewnia im dłuższy żywot. Wpływa także na wygodę użytkowania, ogranicza stany zapalne błon śluzowych i pozwala cieszyć się ulubionymi posiłkami bez nieprzyjemnego posmaku w jamie ustnej. Warto więc nauczyć się, jak prawidłowo dbać o protezę zębową. Jakimi preparatami ją czyścić oraz jak bez uszkodzenia usunąć kamień i przebarwienia z protezy.
Najważniejszą zasadą higieny ruchomej protezy zębowej jest regularność. Trzeba ją myć codziennie, najlepiej po każdym posiłku, ponieważ podobnie jak na prawdziwych zębach, osadzają się na niej szkodliwe bakterie i kamień nazębny. Nieusuwane mogą powodować nawracające stany zapalne jamy ustnej, zaogniać owrzodzenia, pogarszać kondycję dziąseł oraz – o ile proteza jest tylko częściowa – wpływać na stan zdrowia prawdziwych zębów. Jeśli z jakiegoś powodu użytkownik protezy zębowej nie ma możliwości umycia jej od razu po jedzeniu, powinien przynajmniej opłukać ją pod ciepłą, bieżącą wodą. Woda nie może być jednak zbyt gorąca, gdyż mogłaby spowodować zdeformowanie sztucznych zębów.
Podstawowym narzędziem do czyszczenia protezy zębowej jest specjalistyczna szczoteczka. Jest ona wyposażona w dwie główki (do czyszczenia wewnętrznej i zewnętrznej części protezy) pomagające dotrzeć do różnych zakamarków oraz delikatne włosie, które nie rysuje powierzchni protezy. Odradza się korzystanie ze szczoteczek elektrycznych i szczotek do rąk. Są one zbyt inwazyjne i mają za ostre włosie, które może kaleczyć powierzchnię sztucznych zębów. W powstałych rowkach i szczelinach zbierać będą się bakterie, które są przyczyną brzydkiego zapachu z ust i powracających infekcji śluzówek.
Dobierz odpowiednią szczoteczkę do protezy zębowej>>
Dokładne umycie protezy wymaga jej wyjęcia. Trzeba wyszorować całą jej powierzchnię, a nie tylko same płytki sztucznych zębów. Przy szczotkowaniu najwięcej uwagi powinno się poświęcać tym elementom, które stykają się bezpośrednio z dziąsłami.
Do mycia należy stosować specjalne preparaty dedykowane do czyszczenia protez zębowych. Wiele osób wykorzystuje szare mydło lub zwykłą pastę do zębów, jednak jest to błąd. Mydło zawiera substancje chemiczne, które mogą podrażniać śluzówki jamy ustnej (i wywoływać powstawanie owrzodzeń), a klasyczna pasta nie jest w stanie odpowiednio odkazić sztucznych zębów.
W aptekach dostępne są preparaty i pasty do czyszczenia sztucznych zębów. Mają one właściwości bakteriobójcze i septyczne. Są to:
Pasty te różnią się od zwykłych past tym, że mają silniejsze działanie antybakteryjne. Jednocześnie nie rysują powierzchni protez zębowych i nie wpływają negatywnie na ich właściwości. Dobrze usuwają drobinki jedzenia i przykry zapach.
Czyszcząc protezę zębową pastą, należy myć ją przynajmniej przez 2 minuty. Zalecane są delikatne i okrężne ruchy wymiatające. Pasty mają delikatne właściwości ścierające, nie ma więc potrzeby, by zbyt mocno przyciskać szczoteczkę. Nieprawidłowe rozprowadzanie może powodować, że powierzchnia protezy stanie się szorstka, a wtedy łatwiej będą tworzyły się na niej osady (od kawy, czy papierosów).
Wybierz pastę do czyszczenia protez zębowych>>
Tabletki czyszczące powinny być dopełnieniem rutyny pielęgnacyjno-czyszczącej nad protezą zębową. Usuwają nawet trudne osady i niszczą do 99,9% bakterii. Można je stosować na co dzień, by zachować protezę w wysokiej czystości.
Czyszczenie za pomocą tabletek jest bardzo proste. Wystarczy najpierw oczyścić protezę przy pomocy suchej szczoteczki. Później wrzucić jedną z tabletek do szklanki wypełnionej do połowy letnią wodą. Następnie umieścić w niej sztuczne zęby na około 3 minuty (do 10 minut, gdy chcemy dokładnie oczyścić protezę z kamienia). Po ich upływie wystarczy opłukać i wysuszyć protezę zębową.
Dowiedz się więcej o tabletkach czyszczących do protez zębowych>>
&nbs
Oczywiście istnieją też domowe sposoby czyszczenia protez zębowych. W codziennym użytkowaniu mogą jednak nie być tak dobre ani tak efektywne, jak specyfiki kupione w aptece.
Popularne domowe sposoby to mycie protezy za pomocą:
Warto pamiętać, że nie wszystkie metody naturalne spełniają swoje zadanie. Na przykład płukanie protezy zębowej naparami z ziół (szałwii lub rumianku) nie oczyści jej z bakterii i drobin jedzenia. Niektóre domowe sposoby mogą się nawet okazać szkodliwe. Na przykład (powszechnie uważane za dobre i czyszczące) pozostawianie sztucznej szczęki w szklance z ciepłą wodą na noc. Niestety wodne środowisko może powodować niszczenie protezy zębowej. Sprzyja też namnażaniu bakterii, a co za tym idzie, zamiast oczyszczać sztuczne zęby, powoduje wzmożony przyrost płytki bakteryjnej, która odpowiada za choroby dziąseł i rozwój owrzodzeń i aft w jamie ustnej.
Protezy zębowe palaczy są zwykle dużo bardziej przebarwione niż te należące do osób nadużywających kawy lub herbaty. Nikotyna jest niestety środkiem silnie brudzącym (może też pozostawiać ślady na wargach i palcach). Domowe sposoby czyszczenia protez mogą być niewystarczające w przypadku osadu wywołanego przez palenie. Najlepsze efekty w takim wypadku dają tabletki czyszczące.
Chcąc pozbyć się przebarwień, należy upewnić się, że cała proteza zębowa jest dobrze zanurzona w roztworze wody z tabletką oraz nie wyjmować sztucznych zębów z płynu przed upływem 10 minut. By dodatkowo wzmocnić działanie preparatu czyszczącego, można nie opłukiwać protezy od razu, tylko wyszorować przebarwione miejsca specjalistyczną szczoteczką do protez. Dopiero po takim czyszczeniu, przemyć sztuczne zęby pod bieżącą wodą.