Menu
Kontakt Szukaj
Czy można spać w protezie zębowej?

Czy można spać w protezie zębowej?

Użytkowanie protezy zębowej wiąże się ze zmianą przyzwyczajeń i wyrobieniem sobie odpowiednich nawyków. Rodzi też mnóstwo pytań odnośnie codziennego funkcjonowania. Jednym z nich jest kwestia spania w protezie. Czy osoby noszące protezy zębowe powinny zdejmować je na noc?

Czy ruchomą protezę zębową trzeba wyjmować na noc?

Użytkując ruchome, całościowe protezy zębowe, musimy w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej, aby zachować nasze zęby – własne i sztuczne – w dobrym stanie. Do prawidłowych nawyków należy m.in. wyjmowanie protezy zębowej na kilka godzin w ciągu dnia oraz na noc. Istnieje wiele powodów, dla których nie powinniśmy w niej spać:

  • Gromadzą się na niej bakterie

Jeśli nie wyjmiemy protezy zębowej na noc, a na dodatek nie umyjemy jej dokładnie przed pójściem spać, zaczną się na niej mnożyć bakterie. Dzieje się tak dlatego, że nalot i resztki jedzenia gniją i rozkładają się pod wpływem warunków, jakie panują w naszej jamie ustnej. Może to doprowadzić do poważnych chorób zębów i dziąseł, a nawet prowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem.

  • Istnieje ryzyko zadławienia

Niewyjmowanie protezy zębowej na noc jest również niebezpieczne. Podczas snu możemy ją uszkodzić lub połamać, co grozi ryzykiem zadławienia.

  • Może obcierać dziąsła

Kiedy nosimy protezę zębową przez cały czas, nie dajemy odpocząć naszym błonom śluzowym. Dziąsła są bez przerwy drażnione, co prowadzi do bolesnych obtarć, a nawet powstania stanów zapalnych.

  • Może powodować powstawanie aft i owrzodzeń

Obtarcia od protezy zębowej mogą przerodzić się w trudne do usunięcia, bolesne afty i owrzodzenia. Trudno będzie nam się ich pozbyć, zwłaszcza wtedy, gdy nie utrzymujemy właściwej higieny jamy ustnej.

Protezę zębową, nawet jeśli zupełnie nie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu, nie obciera i jest dobrze przymocowana, lepiej więc wyjmować do spania. Możemy tego nie robić w przypadku, gdy:

  • użytkujemy protezy szkieletowe
  • użytkujemy protezy częściowe
  • kiedy lekarz dentysta zaleci inaczej

W każdym przypadku musimy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu protezy zębowej, a w wypadku jej zdejmowania, również o przechowywaniu w odpowiednich warunkach.

Jak przechowywać protezę w nocy?

Protezę zębową, którą wyjmujemy na noc, powinniśmy przechowywać w suchym, czystym, otwartym lub mającym otwory wentylujące pojemniku. W żadnym wypadku nie powinniśmy wkładać ich do szklanki z wodą, ponieważ w takim środowisku bakterie i grzyby będą bardzo szybko się rozwijać. Pamiętajmy, że proteza zębowa przed umieszczeniem w pojemniku powinna być dobrze wyczyszczona specjalnymi preparatami, np. tabletkami lub pastami.