Menu
Kontakt Szukaj
Jak wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej?

Jak wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej?

Jednym z najczęstszych powodów wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym są choroby jamy ustnej. Aż 70% populacji cierpi na choroby przyzębia. Jedną z nich – zaliczanych już do chorób społecznych – jest aftowe zapalenie jamy ustnej.

Charakteryzując nawracające aftowe zapalenia jamy ustnej zwracamy uwagę na zróżnicowanie obrazu klinicznego oraz etiologię aftowego zapalenia. Wyczulenie lekarza dentysty na wszelkie zmiany patologiczne stanu błony śluzowej, pomijając urazy mechaniczne, może pomóc w zidentyfikowaniu dolegliwości już w początkowej fazie choroby. Przekłada się to na szybkość reakcji, a tym samym – na skuteczność leczenia.

Budowa świadomości na temat zdrowia jamy ustnej umacnia zaufanie pacjenta i stanowi wartość dodaną do wdrożonego planu leczenia. Jak możemy zadbać o naszego pacjenta? Bardzo ważnym elementem jest zwrócenie uwagi pacjentom na czynniki predysponujące do pojawienia się aft, takie jak odżywianie organizmu, odpowiednia higiena jamy ustnej, a także odpowiednie użytkowanie aparatu ortodontycznego lub protez ruchomych, które mogą wywoływać zmiany w obrębie jamy ustnej. Odmienna struktura i barwa błony śluzowej jamy ustnej również powinny zwracać uwagę pacjenta i być powodem niezwłocznego kontaktu z lekarzem dentystą.

Jednym z rozwiązań wspierających leczenie jest stosowanie przez pacjentów preparatów przeciwzapalnych, powlekających i łagodzących doznania bólowe, co w znaczny sposób poprawia ich komfort funkcjonowania. Forma preparatu powinna być dopasowana do rodzaju i umiejscowienia zmian oraz wieku pacjenta. Na rynku są dostępne spraye, płyny i płukanki do jamy ustnej, pasty, tabletki i żele.

Wśród składników aktywnych zawartych w żelach stomatologicznych można wymienić te o działaniu bakteriobójczym, bakteriostatycznym i przeciwwirusowym, takie jak chlorheksydyna, salicylan choliny i chlorek benzalkoniowy. Składnikiem, który swoją skutecznością wyróżnia się na tle pozostałych, jest hiperutleniony olej kukurydziany (TGO, 93%) – glyceroloxidtriester (utlenione estry glicerolu), obecny w Protefix DENTAL PROTECT żel kojąco-regenerujący do dziąseł. Produkt jest dedykowany osobom z problemami wynikającymi ze stanów zapalnych dziąseł i jamy ustnej, z owrzodzeniami i aftami oraz obrzękami i krwawieniem dziąseł wywołanymi m.in. paradontozą. Odpowiedni jest również dla użytkowników protez zębowych i aparatów ortodontycznych. Protefix DENTAL PROTECT żel kojąco-regenerujący do dziąseł działa kojąco, ułatwia i przyspiesza gojenie dziąseł oraz chroni przed urazami.